Рус Бел Eng De Cn Es
Заслужаныя дзеячы

Прозвішча, імя, імя па бацьку

Лаурэат

Ганаровае званне

Акадэмік, член-карэспандэнт

Герой

факультэт

Абрамовіч Аляксандр Міхайлавіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Алай Анатоль Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч мастацтваў РБ

 

 

жур

Аляксандровіч Сцяпан Хісейнавіч

 

Заслужаны работнік культуры Беларусі

 

 

філ

Андрейчык Наталля Іосіфаўна

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Анішчык Віктар Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

фізфак

Барадулин Рыгор Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Народны паэт Беларусі

 

 

філ

БаркаўАляксандрУладзіміравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Барышэўскі Уладзімір Рыгоравіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

фізфак

Басецкі Іван Ігнацьевіч

 

Заслужаны юрыст РБ, Заслужаны работнік МУС

 

 

юрфак

 

 

 

 

 

 

Белы УладзімірАляксеевіч

ЛаўрэатДзяржпрэміі БССР

Заслужаны вынаходнік БССР, Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

акадэмік

 

рэктар

Бялькевіч Пётр Іларыёнавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

член-карэспандэнт

 

хім

Бірыла Мікалай Васільевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Бойка Уладзімір Васільевіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Бондарава Еўфрасіння Леанідаўна

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

жур

Бондар Аляксей Георгіевіч

 

Заслужаны юрыст БССР

 

 

юрфак

Браніцкі Генадзь Аляксеевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

хім

Брыгадзін Пётр Іванавіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

гіст

Брыш Аркадзь Адамовіч

 

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі РФ

 

Герой Сацыялістычнай працы

мехмат

Беражок Пётр Усцінавіч

 

Народны паэт БССР

акадэмік

Герой Сацыялістычнай працы

філ

Булахаў Міхаіл Гапеевич

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Буцевіч Анатоль Іванавіч

 

Заслужаны журналіст РБ

 

 

філ

Васілевіч Рыгор Аляксеевіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Васілевіч Алена Сямёнаўна

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны работнік культуры

 

 

філ

Вінберг Георгій Георгіевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт АН СССР

 

біа

Валадзько Леанід Вікенцьевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

фізфак

Верабей Георгій Аляксандравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Верабей Зоры Антонаўна

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Габасаў Рафаіл

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

ФПМІ

Гілевіч Ніл Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Народны паэт Беларусі, Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Гладкая Валянціна Фёдараўна

 

Заслужаны дзеяч культуры РБ

 

 

УДК

Годнеў Ціхан Мікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Галаўко Анатоль Аляксандравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Гольцаў Усевалад Павлинович

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

 

 

фізфак

Грамовіч Гаральд Іванавіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Гурын Валер Мікалаевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

біа

Данілевіч Анатоль Аляксандравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Дашук Віктар Нічыпаравіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны дзеяч мастацтваў БССР, Народны артыст БССР

 

 

жур

Дзямчук Міхаіл Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

РФ

Дабралюбаў Ігар Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч мастацтваў БССР, Народны артыст БССР

 

 

жур

Дарожка Мікалай Апанасавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Драбязка Сцяпан Рыгоравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

ДулаўАндрэй Васільевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

юрфак

Ермаленка Мікалай Фёдаравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік АН СССР

 

хім

Яругін Мікалай Паўлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

Герой Сацыялістычнай працы

мехмат

Жыдовіч Марыя Андрэеўна

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Жыновіч Іосіф Іосіфавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Народны артыст СССР

 

 

юрфак

Жыркевіч Міхаіл Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Жмойдзяк Расціслаў Апанасавіч

 

Заслужаны работнік народнай адукацыі РБ

 

 

геа

Жучкевіч Вадзім Андрэевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

 

 

геа

Загарульскі Эдуард Міхайлавіч

 

Заслужаны работнік народнай адукацыі РБ

 

 

гіст

Зелянкоў Анатоль Ізотавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

ФФСН

Камянкоў Віктар Сяргеевіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Капуцкі Фёдар Мікалаевіч

 

Заслужаны работнік вышэйшай школы БССР

акадэмік

 

хім

Каравай Уладзімір Сяргеевіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Карпенка Генадзь Дзмітрыевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

фізфак

Кисялеўскі Леанід Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

акадэмік

 

рэктар

Казлоў Мікалай Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі РСФСР

акадэмік

 

хим

Казлова Вольга Васільеўна

 

Заслужаны работнік вышэйшай школы БССР

 

 

філ

Камароў Уладзімір Сямёнавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

хім

Камяк Анатоль Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

фізфак

Корзюк Віктар Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны работнік адукацыі РБ

член-карэспандэнт

 

ФПМІ

Коршук Уладзімір Канстанцінавіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

гіст

Краснагаловы Барыс Мікалаевіч

 

Заслужаны работнік народнай адукацыі БССР

 

 

РФ

Крылоў Уладзімір Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

ФПМІ

Кудзінаў Новамір Андрэевіч

 

Заслужаны юрыст БССР

 

 

юрфак

Курбацкі Аляксандр Мікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

ФПМІ

Лабуда Антон Антонавіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

РФ

Ларчанка Міхаіл Рыгоравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Леановіч Павел Антонавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны геолагаразведчык

 

 

геа

Лапацін Ігар Канстанцінавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны работнік народнай адукацыі БССР

 

 

біа

Лукашэвіч Мікалай Антонавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

мехмат

Лукашоў Канстанцін Ігнатавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

рэктар

Макарэвіч Уладзімір Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч культуры РБ

 

 

УДК

Макушок Маркел Емяльянавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Малышаў Андрэй Якаўлевіч

 

Заслужаны работнік вышэйшай школы БССР

 

 

геа

Марцінавіч Ізабела Іванаўна

 

Заслужаны работнік вышэйшай школы БССР, Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Марыскін АляксандрУладзіміравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Матвееў Аляксей Васільевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

геа

Махнач Аляксандр Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

мехмат

Мележ Іван Паўлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Народны пісменнік БССР

 

 

філ

Міцкевіч КанстанцінМіхайлавіч (Якуб Колас)

 

Народны паэт БССР, Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

філ

Міцкевіч Мікалай Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

хім

Мулярчык Сцяпан Рыгоравіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

РФ

Мурына Ларыса Аляксандраўна

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

філ

Навуменка Іван Якаўлевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі імя Я.Коласа

Народны пісменнік БССР, Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

філ

Некрашэвіч Ілля Рыгоравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

 

 

фізфак

НячаяўУладзімір Віктаравіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

НіканаўЛеанідМікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

біа

Навіцкі Ўладзімір Анатольевіч

 

Заслужаны дзеяч культуры БССР

 

 

геа

Аляхновіч Мікалай Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

фізфак

Пастрэвіч Іван Пракопавіч

 

Заслужаны юрыст БССР

 

 

юрфак

Пастухоў Міхаіл Іванавіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Пікулеў Анатоль Цімафеевіч

 

Заслужаны работнік народнай адукацыі БССР

 

 

біа

Піліпенка Міхаіл Фёдаравіч

 

Заслужаны дзеяч культуры

член-карэспандэнт

 

гіст

Платонаў Уладзімір Пятровіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік РАН, НАНБ

 

мехмат

Падлужны Аляксандр Іосіфавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

філ

Пшыркоў Юльян Сяргеевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Рахманаў Сяргей Кімавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

хім

Паплётаў Уладзімір Мікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

біа

Ракіцкі Пётр Фаміч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Раманоўскі Мікалай Тарасавіч

 

Заслужаны работнік вышэйшай школы БССР

 

 

геа

Саржжэўскі Аляксандр  Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі і тэхнікі БССР

 

 

фізфак

Саркісава Эла Андрэеўна

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Свірыдаў Вадзім Васільевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

хім

Сеўчанка Антон Нічыпаравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

Герой Сацыялістычнай працы

рэктар

Семянкоў Віктар Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі Беларуси

член-карэспандэнт

 

юрфак

Сержанін Іван Мікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт

 

біа

Сідарцоў Уладзімір Нічыпаравіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

гіст

Сікорскі Усевалад Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт

 

рэктар, гіст

Сманцэр Анатоль Пятровіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

 

 

к. педагогікі

Спірыдович Алена Барысаўна

 

Заслужаная артыстка РБ

 

 

жур

Старобінец Рыгор Лазаравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт

 

хім

Сторажаў Мікалай Васільевіч

 

Заслуженный юрист РБ

член-карэспандэнт

 

юрфак

Стражаў Васіль Іванавіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

фізфак

Стральцоў Барыс Васільевіч

 

Заслужаны дзеяч культуры РБ

 

 

жур

Супрун Адам Яўгенавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

 

 

філ

Супруненка Дзмітрый Аляксеевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

мехмат

Сушчэня Леанід Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік АН СССР, НАНБ

 

біа

Цікавенка Анатоль Герасімавіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Цікоцкі Міхаіл Яўгенавіч

 

Заслужаны работнік адукацыі РБ

 

 

жур

Ціхіня Валер Гур'евіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Тышкевіч ІванСтаніслававіч

 

Заслужаны юрыст РБ

 

 

юрфак

Ткачоў Валянцін Дзмітрыевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

фізфак