Версія для людзей са слабым зрокам
Рус Бел Eng De Cn Es
Акадэмікі і члены-карэспандэнты

Прозвішча, імя, імя па бацьку

Лаурэат

Ганаровае званне

Акадэмік, член-карэспандэнт

Герой

факультэт

Абламейка Сяргей Уладзіміравіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

мехмат

Апанасевіч Павел Андрэевіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

 

акадэмік

 

фізфак

Астапчык Станіслаў Аляксандравіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

 

акадэмік

 

фізфак

Бабосаў Яўген Міхайлавіч

 

 

акадэмік

 

ФФСН

Белы Уладзімір Аляксеевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны вынаходнік  БССР

Заслужаны дзеяч навукіі тэхнікі БССР

акадэмік

 

рэктар

Бялькевіч Пётр Іларыёнавіч

 

Заслужаны дзеяч навукіі тэхнікі БССР

член-карэспандэнт

 

хім

Більдзюкевіч Аляксандр Віктаравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

хім

Богуш Андрэй Аляксандравіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Бойка Барыс Барысавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Барысевіч Мікалай Аляксандравіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

 

акадэмік АН СССР, НАНБ

 

фізфак

Беражок Пётр Усцінавіч

 

Народны паэт БССР

акадэмік

Герой Сацыялістычнай працы

філ

Булыка Аляксандр Мікалаевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

фил

Буракоў Віктар Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Вількоцкі Марат Антонавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

 

член-карэспандэнт

 

НДІ ПФП

Вінберг Георгій Георгіевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт АН СССР

 

біа

Вайтовіч Аляксандр Паўлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Валадзько Леанід Вікенцьевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

фізфак

Вольфсан Сямён Якаўлевіч

 

 

акадэмік

 

юрфак

Гайшун Іван Васільевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

ФПМІ

Гапоненка Сяргей Васільевіч

 

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Гахаў Фёдар Дзмітрыевіч

 

 

акадэмік

 

мехмат

ГоднеўЦіхан Мікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Ганчаранка Андрэй Маркавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Гарахавік Валянцін Вікенцьевіч

 

 

член-карэспандэнт

 

мехмат

Грыбкоўскі Віктар Паўлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Груда Эдуард Іосіфавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

мехмат

Гурын Валер Мікалаевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

біа

Гурыновіч Георгій Паўлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Давыдзенка Алег Георгіевіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Дзямчук Міхась Іванавіч 

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

РФ

Дарожкін Мікалай Апанасавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

био

Ярмоленка Ігар Мікалаевіч

 

 

акадэмік

 

хім

Ярмоленка Мікалай Фёдаравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік АН СССР

 

хім

Яругін Мікалай Паўлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

Герой Сацыялістычнай працы

мехмат

Жэбрак Антон Раманавіч

 

 

акадэмік

 

біа

Зенкевіч Леў Аляксандравіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

 

акадэмік АН СССР

 

біа

Іваноў Яўген Аляксеевіч

 

 

член-карэспандэнт

 

ФПМІ

Івашкевіч Алег Анатолевіч

 

 

акадэмік

 

 

Ізобаў Мікалай Аляксеевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

мехмат

Іпацьеў Аляксандр Мікалаевіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Казак Мікалай Станіслававіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Капуцкі Фёдар Мікалаевіч

 

Заслужаны працаўнік вышэйшай школы БССР

акадэмік

 

хім

Кілін Сяргей Якаўлевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Кісялеўскі Леанід Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

Заслужаны дзеяч навукіі тэхнікі БССР

акадэмік

 

рэктар

Казлоў Мікалай Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі РСФСР

акадэмік

 

хім

Камароў Уладзімір Сямёнавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

хім

Камароў Фадзей Фадзеевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

РФ

Корзюк Віктар Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны працаўнік адукацыі РБ

член-карэспандэнт

 

ФПМІ

Касцюк Міхаіл Паўлавіч

 

 

акадэмік

 

гіст

Трус М.Б.

 

 

акадэмік

 

юрфак

Крылоў Уладзімір Іванавіч

Лаўрэат ДзяржпрэмііБССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

ФПМІ

Лахвіч Фёдар Адамовіч

Лаўрэат ДзяржпрэмііРБ

 

акадэмік

 

хім

Лесніковіч Анатоль Іванавіч

 

 

акадэмік

 

хім

Лойка Алег Антонавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі Беларусі

 

член-карэспандэнт

 

філ

ЛукашоўКанстанцін Ігнатавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

рэктар

Лукошанец Аляксандр Аляксандравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

філ

Макушок Маркел Емяльянавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Махнач Аляксандр Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

мехмат

Млынар Сцяпан Паўлавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Міцкевіч Канстанцін Міхайлавіч (Якуб Колас)

 

Народны паэт БССР, Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

філ

Міцкевіч Мікалай Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

хім

Мажэйка Тамаш Фаміч

 

 

член-карэспандэнт

 

хім

Мушынскі Міхаіл Іосіфавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

 

член-карэспандэнт

 

філ

Навуменка Іван Якаўлевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі ім.Я.Коласа

Народны пісменнік БССР, Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

філ

Нічыпараў Міхаіл Яхімавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Мікольскі Мікалай міхайлавіч

 

 

акадэмік член-карэспандэнт АН СССР

 

гіст

Аляхновіч Мікалай Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

фізфак

Арловіч Валянцін Антонавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Астапеня Аляксандр Паўлавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Паўлюкевіч Мікалай Уладзіміравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Парфёнаў Віктар Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

 

акадэмік

 

біа

Пенязькоў Алег Глебавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Перцаў Уладзімір Мікалаевіч

 

 

акадэмік

 

гіст

ПіліпенкаУладзімір Аляксандравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Піліпенка Міхась Фёдаравіч

 

Заслужаны дзеяч культуры

член-карэспандэнт

 

гіст

Піліповіч Уладзімір Антонавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Пічэта Уладзімір Іванавіч

 

 

акадэмік АН СССР, АН БССР

 

рэктар, гіст

Платонаў Уладзімір Пятровіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік РАН, НАНБ

 

мехмат

Падлужны Аляксандр Іосіфавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

філ

Радына Якаў Валянцінавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

мехмат

Рацько Анатоль Іванавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

хім

Рахманаў Сяргей Кімавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

хім

Паплётаў Уладзімірікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

акадэмік

 

біа

Ракіцкі Пётр Фаміч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

біа

Рубанаў Аляксандр Сяргеевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

 

акадэмік

 

фізфак

Лалаў Анатоль Мікалаевіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій СССР, РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Самсон Андрэй Міхайлавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі СССР

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Свірыдаў Вадзім Васільевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

хім

Сеўчанка Антон Ничипорович

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

Герой Сацыялістычнай працы

рэктар

Семянкоў Віктар Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі Беларусі

член-карэспандэнт

 

юрфак

Сяменченка Віталь Паўлавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Сержанін Іван Мікалаевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт

 

біа

Сікорскі Усевалад Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт

 

рэктар, гіст

Сірата Мікалай Мікалаевіч

 

 

акадэмік

 

фізфак

Слабажаніна Кацярына Іванаўна

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

біа

Салдатаў Уладзімір Сяргеевіч

 

 

акадэмік

 

хім

Салаўёў Канстанцін Мікалаевіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Спрынжук Уладзімір Генадзевіч

 

 

 акадэмік

 

мехмат

Старобінец Рыгор Лазаравіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

член-карэспандэнт

 

хім

Сцёпін Вячаслаў Сямёнавіч

 

 

акадэмік РАН

 

ФФСН

Сторажаў Мікалай Васільевіч

 

Заслужаны юрыст РБ

член-карэспандэнт

 

юрфак

Стрэльчонак Алег Анатолевіч

 

 

акадэмік

 

хім

СупруненкаДзмітрый Аляксеевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік

 

мехмат

Сушчэня Леанід Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукі БССР

акадэмік АН СССР, НАНБ

 

біа

Цішчанка Іван Рыгоравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

хім

Ткачоў Валянцін Дзмітрыевіч

 

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

фізфак

Талкачоў Віталь Антонавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Тамільчык Леў Мітрафанавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Томін Міхаіл Пятровіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Турбін Мікалай Васільевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі БССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

академик

 

біа

Усанаў Сяргей Аляксандравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Фёдараў Фёдар Іванавіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

Заслужаны дзеяч навукі БССР

академик

Герой Сацыялістычнай працы

фізфак

Харын Юрый Сямёнавіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

Заслужаны дзеяч навукі РБ

член-карэспандэнт

 

ФПМІ

Хрыпач Уладзімір Аляксандравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

хім

Чайка Марыя Ціханаўна

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Чэранкевіч Сяргей Мікалаевіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

акадэмік

 

фізфак

Чарняўскі Аляксандр Фёдаравіч

Лаўрэат Дзяржпрэмій БССР, СССР

Заслужаны дзеяч навукіі тэхнікі РБ

акадэмік

 

РФ

Чыжык Сяргей Антонавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

мехмат

Шабайлаў Віктар Іванавіч

 

Заслужаны дзеяч навук Беларусі

член-карэспандэнт

 

юрфак

Шырокаў Аляксандр Міхайлавіч

 

Заслужаны дзеяч навукіі тэхнікі РБ

член-карэспандэнт

 

РФ

Шкадарэвіч Аляксей Пятровіч

Лаўрэат Дзяржпрэміі РБ

 

член-карэспандэнт

 

фізфак

Якушаў Барыс Іванавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

біа

Янавіч Леанід Аляксандравіч

 

 

член-карэспандэнт

 

мехмат

Янчэўскі Вячаслаў Іванавіч

 

 

член-карэспандэнт

 

мехмат

© Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт
Пры капіяванні матэрыялаў спасылка на сайт абавязковая. Ўсе правы абаронены.